Фільм-дослідження про Український повстанський рух, який знімали на Житомирщині

 

Не художніми фільмами єдиними, так би мовити. Багато хто полюбляє, звісно ж, фільми, де достатня кількість пригод, перипетій, динаміки, комусь же до вподоби кіно інтелектуальне, філософське, яке дає «духовну їжу для роздумів». Про це повідомляє “Укрінформ”, пише zhytomyr-trend.in.ua.

Елементи реконструкції у житомирському фільмі-дослідженні

Ми ж хочемо згадати про цікаве кіно, яке стосується вкрай важливих сторінок історії як всієї України, так і Житомирської області. Непересічним цей фільм є для нас і тому, що зйомки його проходили саме на Житомирщині. Більше того, важливі історичні події напряму стосуються й нашої області, оскільки їх дні минали саме тут. А про це, як зазначають автори проєкту, взагалі мало кому відомо. Отож для багатьох буде пізнавальним і переглянути саме кіно, і дізнатися більше про Поліську січ і її видатну постать — Тараса Бульбу-Боровця.

Звісно ж, багато хто ще зі школи може щось пам’ятати з навчальної програми про те, що відбувалося в ті роки, і якими складними вони були для Житомирщини зокрема й України загалом. Родзинкою ж нашого житомирського фільму є те, що ця кінострічка є фільмом-дослідженням, до того ж, непростим. В цьому кіно присутні, звісно ж, й історичні події та факти, і використанні архівні матеріали, але привертає увагу фільм ще й тим, що в ньому є сцени, які знімалися, зокрема й в Олевському районі Житомирської області з елементами реконструкції. Саме Олевський район став однією з локацій для зйомок «Поліської Січі Бульби-Боровця» — так називається кіно. Свого часу цей регіон Житомирської області був навіть республікою під цілком логічною і зрозумілою назвою — Олевська.   

1

 Не оминули у вищезгаданій стрічці й події останніх кількох років — військовий російсько-український конфлікт. Це питання також тісно переплітається з головною сюжетною лінією фільму та гармонійно вплетене в канву основної теми кіно про УПР. Такими засобами автори, очевидно, ще більше хотіли привернути увагу до своєї нової роботи та краще донести сенс конкретних історичних подій крізь призму сьогодення, паралельно оповідаючи й про військові дії на Сході України, операцію ООС.

Таким же чином, за допомогою цього фільму-дослідження популяризується маловідома, малозвідана сторінка в нашій історії, пов’язана з повстанським рухом. В цьому аспекті не дивно, що одними з головних ініціаторів появи цієї кінострічки став саме відокремлений підрозділ нашої вітчизняної скаутської організації, яку ми дуже добре знаємо під назвою ПЛАСТ. Не дивно тому, що питання повстанського руху серед пластунів вкрай важливе для вивчення та дослідження і відіграє не останню роль в діяльності їх організації. Отож, саме й скаути нашого регіону, з Житомирщини, ініціювали появу фільму. У цьому сприяло й керівництво  Житомирщини, яке виділило грант у розмірі вісімдесяти тисяч гривень на зйомки кіно, про яке йде мова в цьому матеріалі.

Сторінками історії

Тепер про самі ж події  17‒20-их років минулого століття, коли, власне й відбувався Повстанський рух. Він ознаменувався масовими повстаннями українських селян, а також ще й частково робітників, адже таким чином вони боролися проти пригнічення власних прав, натомість захищаючи, організовуючи масові збройні  рухи.  А якщо бути конкретними та чітко розуміти вимоги селян, через які, вони, власне й повстали, то серед основних причин були й соціальні надбання та здобутки, приміром, право, яке дає вільно володіти землями, засобами виробництва тощо.

2

Повстанці прагнули, аби український народ нарешті став на шлях самовизначення, зрозумів, що має право на більшу владу та, відповідно, її й вимагав у тодішнього найвищого керівництва. Та й самих реставраторів тодішнього вже старого ладу народ також засуджував та виступав проти такої діяльності. До того ж, не забуваймо й про окупаційні режими в нашій державі, які тривали в ті страшні й важкі роки. Незадоволеному українському народу це вже давно тоді набридло та наболіло. На початку ж повстанський рух мав соціальне спрямування, ми б сказали, а також ніс такий характер, який можна навіть анархістським назвати. Втім, він поступово зміцнювався, розвивався, став, так би мовити, національно змістовнішим і переріс в глобальне явище, яке увійшло в історію, як політична визвольна боротьба українців.      

Насамкінець нагадаємо, що сам фільм, про який сьогодні йде мова, презентували на Житомирщині у грудні 2019 року.

Comments

.,.,.,.