Кінотеатри, котрі ми втратили

Вперше житомиряни побачили кіно в 1897 році наприкінці серпня. Це була особлива подія, котра відбулася в міському театрі на вулиці Пушкінській, нині це приміщення філармонії. Кіно було модною розвагою, котру називали раніше «ілюзіон». Про перші кінотеатри нашого міста та ті, котрі залишаться лише в пам’яті містян, розповість Житомир Тренд.

Перший стаціонарний кінотеатр

Він відкрився на Соборній площі 2 в 1906 році — «Біограф’». В цей час активно демонструвалися такі радянські кінофільми, котрі зняті були якраз в Житомирі:

  • «Рижик»;
  • «Донька Стратіона»;
  • «Легка вода»;
  • «Щорс»;
  • «Олеся»;
  • «Ключі від неба».

Наприкінці 1980-х років його, як і інші кінотеатри, закрили через появу у населення телевізорів. Кінематограф в той час різко втратив популярність.

Будівля не збереглася до наших днів. В якості згадки залишився лише невеликий фрагмент афіші 1914 року «Ключі щастя». На рекламі кінофільму була присутня недільна програма в яскравих фарбах.

1

Інші втрачені кінотеатри

  1. В відомому нині приміщенні 1-ї музичної школи раніше був кінотеатр. Історично склалося, що в 1909 році в будинку зубного лікаря Іллі Усановича відкрився кінотеатр кінематограф «Люкс’».
  2. Малий електро-театр А. В. Мяновського, котрий розташовувався в одноповерховому будинку біля Михайлівської церкви. Приміщення відоме завдяки розташуванню в ньому в радянський час магазину «Гудзики».
  3. На вулиці Київській знаходився сінематограф «Марс’».

Цікавим фактом є те, що житомиряни приходили до кінотеатрів на перегляд однієї і тієї ж картини по декілька разів. Це можна пояснити тим, що глядачі насолоджувалися не лише фільмом, але й віртуозною грою піаністів. В нашому місті грали композитор та піаніст, педагог Віктор Косенко, Михайло Скорульський.

1

Побудова наступних кінотеатрів, котрі не збереглися

В 1967 році побудували три кінотеатри, котрі відрізнялися місцем розташування. Вони були віддалені від центра:

  • кінотеатр «Врожай», котрий розташовувався на території нинішньої площі Мистецьких воріт;
  • кінотеатр «Першотравневий», на нинішній Путятинській площі;
  • кінотеатр «Космос». Про даний заклад варто розповісти більш детально, адже будівля збереглася до наших днів.

В 1983 році в Піонерському парку реактивного літака ТУ-104 відкрили дитячий кінотеатр під назвою «Політ».

1

Кінотеатр «Космос»

Житомиряни полюбляли цей заклад, він є легендою — міфічною та недосяжною. Рік його побудови — 1988 рік, заклад припинив свою діяльність офіційно в 2006 році. Колись процвітаючий кінотеатр в районі Польової став одним з найсумніших архітектурних занепадів Житомира.

Цікаво, що будівництвом даного кінотеатру займалися всі підприємства міста. Художники, для прикладу, підбирали мозаїку за кольором, щоб створити щось по-справжньому «космічне». Складався кінотеатр з таких залів.

  1. Малий зал з кіноекраном підвищеної яскравості. Його привезли в Житомир з Москви, а замовляли в Ніцці. Екран посріблений.
  2. Дитяча кімната. Батьки мали змогу, таким чином, переглядати фільм, залишивши дитину з вихователем гратися та дивитися мультики. Це було досить зручно.
  3. Кіноапаратна, звідки транслювали фільми.
  4. Вантажний ліфт, призначений для того, щоб підіймати фільми.

Це був один з найкращих кінотеатрів України, який точно увійшов в історію та пам’ять містян. Це легенда, котру ми втратили.

Comments

.,.,.,.