Фільм про житомирянина «Незламний. Шлях до мрії»

Головним мистецтвом для широкої авдиторії лишається кінематограф. Для реципієнта, як правило, просто сприймати фільми. Разом з цим, це чи не найскладніше мистецтво (від слова “складати”, а не “складно”). Кіно — це змішаний з літератури, театру, музики та візуальних мистецтв вид. Візитівкою Житомира став знаменитий конструктор ракет-носіїв Сергій Павлович Корольов. Хоч Корольов був таємничий як супергерой — у документах його прізвище не фігурувало, він підписувався як “Генеральний конструктор” — його образ вбирає увагу, наче губка воду. Йому вдалося керувати стількома “першими” подвигами у космонавтиці, що навіть Ілон Маск відзначив його вклад та розмовляв із рідними конструктора. Пам’ятають його і в Житомирі — на честь Корольова у місті його народження названо площу, військовий інститут, музей космонавтики. Звернути ще більше уваги і прояснити долю уродженця Житомира вирішили фільмом “Незламний. Шлях до мрії”. Далі на zhytomyr-trend.

Ідея “Незламного”

Фільм став третьою перлиною у намисті документально-художніх відеороликів “Видатні постаті Житомира”. До нього зняли два фільми — про уродженця Житомира письменника Олега Ольжича та про місцевого мецената барона Івана де Шодуара. На прем’єрі фільму про генерального конструктора представники влади заявили, що скоро стане відомо про наступний фільм про видатних постатей Житомира. У грудні того ж року депутати міської ради проголосували за виділення коштів (800 тис.грн.) для зйомок наступного фільму — про перекладача Бориса Тена.

“Незламний. Шлях до мрії” був знятий на замовлення обласної міської ради та частково профінансований платниками податків Житомирщини (600 тис. грн.). Кожна знайома з фільморобством людина здогадалася — грошей не вистачило, тож довелося шукати спонсорів самостійно. Але фільмороби зізнавалися, що намагалися максимально добре використати бюджет від міської ради.

Режисуру фільму довірили заслуженому артисту та раднику голови обласної ради України Петру Авраменку. Оскільки кінострічка охоплює все життя конструктора, підібрали трьох акторів для виконання ролі Корольова — у дитинстві, юності та дорослому віці. Маленького Сергійка зіграв Володимир Мельник, юного Сергія — Олег Потапов, статного і визнаного Сергія Павловича — директор Житомирського академічного обласного театру ляльок Сергія Мисеченка. У стрічці також знявся батько режисера.

Метою кінострічки було зобразити відомого конструктора як людину, яка виросла зі звичайної, хоч і дуже допитливої, дитини. Мовляв, не святі горшки ліплять, потрібно мріяти і втілювати свої мрії в реальність.

Сюжет фільму

Оскільки фільм документально-художній, сюжет відповідає життєпису конструктора. Під час перегляду фільму можна побачити, як малий Сергій свою допитливість та мрію розвиває у наукові знання та кар’єру. Фільм зачепив і дорослий період життя, коли його мрія жаріла за колючим дротом шаражки, а душа калічилася об пазурі тоталітарної системи сталінського СРСР. Гладач кине оком на життя інженера від дитячих мрій до перших літальних моделей, від катувань у концтаборі до аплодисментів колег. Фільм зачепив і особисте життя конструктора.

Історія Корольова — чітка ілюстрація діяча культури чи науки тих страшних часів — становлення, яскравий спалах таланту, концтабір і “шаражка”, оцінка досягнень і реабілітація. Цим шляхом довелося йти багатьом інтелектуалам, які працювали під час сталінського режиму. Зокрема, у фільмі проілюстровано “якість” тогочасної слідчої системи, жорстокість тоталітарного просякнутого параноєю режиму й те, які труднощі ставали тоді між діячем інтелектуальної праці та його визнанням за зроблені ним досягнення. Аби показати на прикладі команда відзняла сцену засновану на реальних подіях, де Корольову зламали щелепу та не надали медичної допомоги під час допиту.

Фільморобіння

Створення фільму було скованими умовами бюджету та специфікою жанру фільму. Насамперед ресурс уваги глядача документально-художнього фільму доволі обмежений, тож у фільмі мали бути переважно яскраві й цікаві кадри.

Зйомки почалися 2019 року і відбувалися в Житомирі, Бердичеві, Києві, Хмельницькому та Одесі. За словами учасників зйомного процесу, вони відчували допомогу вищих сил під час роботи над фільмом.

У квітні 2020 року фільмороби заявили, що вони завершили зйомки кіно про українського ракетного конструктора з Житомира. Тоді почалася робота зі звуком і музичним супроводом. В умовах карантину команді довелося дороблювати фільм дистанційно.

У пошуках снігу

Особливої уваги варта історія про зйомку кадрів повернення Сергія Корольова з Колими — необхідно було зняти кадри зі снігом. Знімальна команда не розраховувала, що зйомки кількох кадрів буде вплетена в таку історію. За словами режисера Авраменка, вони знали, що в Житомир, як і стільки років до цього, прийде зима і випаде сніг, тож навіть не вкладали це у бюджет. Кадри із засніженим небом зняли біля житомирського музею космонавтики. Аби зняти кадри, де Корольов у шапці і куфайці йшов засніженим ландшафтом, довелося їхати в гори на захід України, де все ж мав бути сніг. Спершу вони порадилися із місцевими, де мав випасти сніг. Наступного дня попри штормове попередження і дощ команда їде на снігоходах кілька кілометрів вгору на полювання снігу. Врешті-решт за два дні фільморобам вдалося вловити потрібні кадри.

Прем’єра і покази

Прем’єра фільму відбулася у вересні 2021 року у Житомирі в кінотеатрі “Україна”, що на Київській вулиці. Знімальна команда крокувала під музику оркестру до театру червоною доріжкою за колючим дротом та під конвоєм. Цим команда хотіла наголосити увагу до того, наскільки важкий був творчий шлях конструктора — покорення космосу під вартою.

Очільники фільморобів одягнулися як в’язні та йшли під конвоєм, одягнених у однострій НКВД акторів, а актори Корольова — в образах героїв фільму.

На прем’єру фільму прибули представники обласної та міської адміністрацій, де привітали знімальну команду і запевнили, що ідей для фільмів, пов’язаних з Житомирщиною, ще багато.

У квітні 2021 року творці фільму заявили, що ведуть переговори із відомими онлайн-сервісами для перегляду фільму. Дійти згоди, схоже, вдалося із онлайн-кінотеатром Мегого, де ви можете і зараз подивитися фільм.

Після прем’єри фільм показували і в музеї космонавтики імені головного героя фільму Сергія Корольова.

Житомир і житомиряни в фільмі

До створення фільму долучилися понад 170 житомирян. Як розповідав режисер Авраменко, багато житомирян і мешканців області погоджувалися допомогти чи зіграти масовку, не запитуючи про гонорар, щойно почувши головне прізвище фільму — Корольов. За словами режисера, багато пересічних людей бажали зробити свій вклад у популяризацію історії свого краю і його іменитих уродженців.

Який вийшов фільм?

Фільм пожирає увагу глядача. Через динаміку сюжету увага постійно сфокусована, але ця “концентрованість” сюжету фільму має ваду — життєпис конструктора може здатися “клаптиковим”, не суцільним. Можливо, це режисерський прийом, щоб глядач після перегляду фільму зацікавився історією Корольова та спробував глибше її вивчити.

Доля та досягнення Корольова варта багатьох екранізацій, а цей фільм доповнить їх список. Разом з цим цей фільм робить внесок у висвітлення долі Корольова та вад сталінської політичної системи.

Comments

.,.,.,.