Лише мультфільми? Кінотеатр ім. І.Франка у Житомирі

1895 рік: невелика кав’ярня у Парижі, на бульварі Капуцинок. У залі кав’ярні 30 глядачів, що дивляться на біле полотно, яке поки що лише рефлексує на присутніх тінями, і двійко чоловіків, які усіх тут зібрали. Усі в очікуванні чогось неймовірного, за афішою – першого в історії кінопоказу. І ось сталося: просто на стіні ожили люди! «Вихід робітників з фабрики» – саме так називалася перша кінострічка братів Люм’єр. Важко й уявити, що пережили відвідувачі, коли побачили таку магію на власні очі. Далі на zhytomyr-trend.

Вперше в Житомирі – кіно!

Як інформує сайт «IGotoWorld», житомиряни змогли стати кіноглядачами вже через 2 роки після прем’єри у Парижі. 1897 року у Житомирі з’явився синематограф. Кіно, в існування якого було все ще складно повірити, називали не інакше як «ілюзіон». В приміщені театру на Пушкінській на перший показ прийшов і Михайло Коцюбинський, що тоді працював у редакції газети «Волинь».

Так як кіно було німим (про потребу озвучувати кіно йшли суперечки і в 1920-х роках), то музичний супровід забезпечували музиканти, найчастіше піаністи, яких називали таперами. У житомирському кінотеатрі тапером працював видатний музикант і композитор Віктор Косенко. Саме гра маестро дозволяла присутнім насолодитися не лише кінострічкою, але й прекрасною музикою. 

Цікаво, що перший стаціонарний кінотеатр у Житомирі з’явився у 1906 році. Електротеатр «Біограф» було збудовано на площі Соборній (нині Перемоги), проте до наших днів споруда не вистояла. 

Кінотеатр ім. І.Франка

У грудні 1916 році на вулиці Михайлівській, у власному флігелі меценати Ліфшиці відкрили власний сінематограф, який назвали «Рімь», імовірно, сподіваючись на майбутній успіх, якого сягнув Рим і його величний амфітеатр – Колізей. Та «Рімь» був не першим і навіть не другим синематографом у Житомирі, а п’ятим. Та і у власності родини Ліфшиців кінотеатр теж був не довго.

«Вже 1920 року його націоналізували і назвали дитячим кінотеатром імені Івана Франка», – пише сайт кінотеатру.

І понині кінотеатр має особливий статус – спеціалізованого дитячого кінотеатру, в якому переважає репертуар, орієнтований на маленьких глядачів.

Кіно під час війни

Російсько-українська війна докорінно змінила життя, не оминули зміни і кінематограф. Рівно 3 місяці кінотеатр ім. І.Франка не приймав відвідувачів, але житомиряни чекали відновлення роботи кінотеатрів, аби насолодитися «зображенням на великому екрані».

Кінотеатр ім. І.Франка відновив свою роботу з «Тіней забутих предків» режисера Сергія Параджанова. Чому саме цей фільм пояснює начальник управління культури Житомирської міської ради Колодій Ілона Куватівна:

«Зараз робимо акцент на фільмах, що є національним надбанням української культури, прагнемо сприяти патріотичному вихованню».

Судячи з того, що на фільм «Тіні забутих предків» прийшло чимало людей, можна говорити про успіх задуму стосовно показу українських фільмів. Денис і Сергій прийшли поринути у світ української культури, насолодитися нею. Є інтерес і до режисерської роботи зокрема: «Цікаво, як режисер зняв цю стрічку – чітко за книгою чи вносив корективи, щось від себе». А хтось, як от школярки Марина і Ліза, прийшли закріпити програму і «подивитися на витвір мистецтва».

Та начальник управління культури наголошує на безпеці відвідувачів під час повітряної тривоги:

«Якщо лунають сирени, то потрібно йти до бомбосховища на Скорульського, 5. У разі, якщо тривога триває 15 хвилин, показ відновлюється, якщо довше, то сеанс зупиняється повністю. Та придбані квитки залишаються дійсними, з ними можна прийти на будь-який інший сеанс, який буде відбуватися у нашому кінотеатрі».

Потреба змін

Як зазначає Ілона Куватівна, кінотеатр потребує змін:

«Потрібно осучаснити. Необхідні оновлення кінозалу та холу, покращення якості звуку…але все це після закінчення війни».

Для реалізації усіх задумів планують шукати меценатів, адже тривалий час відвідувачів не було, а отже і ресурсів на реорганізацію кінотеатру поки що немає.

Змінюватися буде і репертуар. Буде більше українських фільмів, які стали визначними для вітчизняного кінематографу, але

«основну частину показів, як і раніше, будуть становити кінокартини для дітей та фільми для сімейного перегляду», – додає пані Ілона.

До таких змін відвідувачі ставляться схвально, зацікавлені навіть у повноцінних циклах фільмів про Україну і готові йти саме до кінотеатру ім. І.Франка. 

Все більшої популярності набуває український кінематограф. На фоні останніх подій потреба українцям вивчати власну культуру й історію стала нагальною. Пан Максим каже про це так:

«Зараз, у такий період українізації, я рахую, що необхідно вивчати нашу історію, в тому числі художню, якщо не читати активно літературу, то ходити на перегляд фільмів, що зняті на її основі».

Все більшої популярності набувають і фільми про протистояння України російській агресії, починаючи від 2013 року.

«Хочу подивитися різні фільми, в основі яких події АТО. Часто чую схвальні відгуки і теж хочу приділити цьому час і передивитися», – додає юнак.

Про новини кінотеатру знають мало, лише з афіш, що розміщуються безпосередньо біля нього.

«Тільки в тому випадку, коли прогулююся Михайлівською можу побачити плакат про якийсь фільм, але, швидше за все, якщо він був мені цікавий, то я його вже подивився в іншому кінотеатрі», – пояснює Андрій. 

Молодь теж говорить про потребу оновлення кінотеатру. Максим та Андрій місцеві, до кінотеатру ім. І.Франка ходили востаннє ще в школі з класом:

«В такому ранньому віці хотілося йти в цей кінотеатр, зараз вже не дуже, адже є «Україна», Multiplex», – каже Максим. 

Особлива естетика кінотеатру

Житомиряни вважають, що кінотеатр ім. І.Франка є особливим. Андрій каже:

« У нього така естетика, вайб чогось старовинного, в цьому щось є. Кінотеатр не є поганим, його слід трішки оновити, але таким чином щоб існуюча естетика залишалася в кінотеатрі».

Сподівається юнак і на те, що кінотеатр буде розвиватися, адже він може стати ще однією візитівкою міста Житомир.

Вінтажні крісла та стеля у холі, що зроблена ніби із тисяч маленьких безе, стенд з раритетними бобінами, касетами, ключами. І коли ти сидиш у кінозалі на одному із цих червоних крісел під світлом раритетних бра, то здається, що зараз відбудеться магія, ніби на першому в історії кінопоказі – ось вона – неповторна атмосфера кінотеатру ім. І.Франка.

Comments

.,.,.,.