YEP і Дія: як робити стартапи на парах? «Підприємницький університет»

Це ініціатива, яка заслуговує на увагу, направлена в першу чергу на розвиток національної підприємницької екосистеми в Україні. До «Підприємницького університету» долучаються заклади вищої освіти, ініціативні та амбіційні студенти.

Детальніше про це розповість Житомир Тренд, а також поділиться тим, як це — робити працюючі стартапи на парах.

Чи реально «робити стартапи на парах»?

Це цілком реально, кількість випускників, а також тих, хто представляє аудиторії власні розробки, лише зростає. Міністерство цифрової трансформації, наприклад, створює сучасну підприємницьку освіту в Україні, підтримує стартапи студентів та не тільки.

Світ прискорився, став змінюватись ще швидше, тому і студентам, наприклад, треба також вливатися в цей ритм та не відставати. Заступник Міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції, Валерія Іонан поділилася своїми думками. Ось декілька ключових речей, які стосуються абсолютно кожного.

  1. Систему освіти потрібно змінювати радикально. Наприклад, мало бути гнучкою, варто бути супер-гнучкою системою. Це свого роду челендж, актуальний не лише для України, але й для всього світу.
  2. Втрати творчих, обдарованих людей через страх зробити помилку. Виступ Кена Робінсона, експерта в галузі освіти та інновацій досить яскраво це демонструє.
  3. Кожна людина різна, тому потрібні і різні підходи до навчання. На думку Валерії Іонан, система освіти має бути кастомізованою, тобто такою, яка «прокачує».

Якщо переглянути стартапи, які були створені в Україні, ознайомитися ближче з житомирськими стартапами, то можна зробити один висновок — вони створені студентами в університетах. Молодь має ідеї, які може реалізувати, а «Підприємницький університет» надає для цього всі можливості. Саме тому Міністерство цифрової трансформації України акцентує увагу на формуванні підприємницького мислення буквально зі шкільної парти («Підприємство для школярів»).

Презентація стартап-проєктів молоді

На заході «Startup Thursday. Zhytomyr», наприклад, обирають кращий стартап-проєкт. На відкритті завжди присутній мер міста, а також представники міської ради. Наприклад, в рамках Програми організації підготовки фахівців за дуальною освітою здобуття освіти в Житомирській області 2019-2022 роках було виділено 1 мільйон гривень. Український центр дуальної освіти отримав:

  • комунальне приміщення для створення ІТ-кластера «Полісся» (включно з навчальним центром);
  • коворкінг;
  • лабораторії;
  • бізнес-інкубатор.

Це не лише спосіб реалізуватися, заробити на власній ідеї. Успішні стартапи — це ще й нові робочі місця в нашому регіоні, при цьому вдвічі приємно, що молоді спеціалісти без практичного досвіду матимуть змогу поєднувати навчання з практикою.

Користь для університетів

Разом з експертами, спільними зусиллями було запроваджено дисципліну під назвою «Інноваційне підприємництво та управління стартап-проектами». В рамках ініціативи викладачі та керівництво долучилось до програми підвищення кваліфікації. Участь в програмі взяли експерти з різних країн: США, Ізраїлю, Естонії, України.

Ідея «Підприємницького університету» полягає в тому, щоб студенти займалися стартапами в рамках навчальної програми, тобто на парах. Згодом вони мають можливість представити проєкти на національному конкурсі. Для вищого навчального закладу це означає отримання менторської підтримки для подальших наукових розробок та стартап-проєктів.

Краще за все потенціал університетського підприємництва в Україні підтверджує статистика. Наприклад, в 2020-2021 навчальному році в ініціативі взяло участь 76 університети, 170 викладачів та близько 4500 студентів.

Startup Camp YEP!_ZSTU 

В «Житомирській політехніці» з 3 жовтня 2017 року працює стартап-клуб. З моменту створення досить швидко почалася співпраця з бізнес-інкубатором «YEP». В результаті заклад сформував команду студентів з різних спеціальностей, які постійно отримують нові знання щодо стартап-індустрії. Лише на вивченні матеріалу житомирські студенти не зупиняються, йдуть далі. Вони презентують власні ідеї, створюють самостійні проєкти задля власного розвитку, а також для покращення бізнес-середовища креативної економіки.

Цікаво, що після випуску та закінчення курсу в стартап-клубі, три проєкти вийшли на новий рівень, почали шлях в сфері інновацій та бізнесу, презентація проходила на англійській мові перед суддями, гостями та учасниками «YEP Demo Day 2». Це такі відомі стартапи від команди талановитих житомирських розробників:

  • «Mech.Lab» — лабораторія мехатроніки Державного університету «Житомирська політехніка». В студентській науковій лабораторії народжуються та реалізовуються цікаві проєкти. Експонати лабораторії можна побачити на виставках та популярних заходах міста Житомира;
  • «Golden Worker»;
  • «No one in the world».

Заклад постійно поповнюється новими та талановитими учасниками, які знаходяться в середовищі однодумців. Стати одним з них просто, як і почати творіння та реалізацію стартапу. На офіційному сайті закладу потрібно заповнити заявку, вказавши номер телефону та ім’я і натиснути на клавішу «відправити».

«Житомирська політехніка» і «Підприємницький університет»

Заклад ініціює підготовку справжніх лідерів з підприємницьким мисленням. Наприклад, студенти спеціальностей «Менеджмент», «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» можуть долучатися до проєкту «Підприємницький університет».

В рамках навчання передбачено не лише вивчення класичних дисциплін, але й опанування інноваційного матеріалу. Не лише студенти мають бути ініціативними та креативними, але й викладачі, вищий навчальний заклад «Житомирська політехніка» є яскравим прикладом цього.

Приклади роботи «Підприємницького університету»

Випускники «YEP!Starter», наприклад, змогли відкрити платформу для пошуку роботи під назвою «Joberz». Команда розробників запропонувала вигідні умови для співпраці. Для роботодавців сервіс повністю безкоштовний, а для кандидатів передбачений зручний перелік фільтрів. Таким чином, набагато легше визначитися з роботою та кандидатом.

Про стартап стало відомо наприкінці березня 2022 року. Після початку повномасштабної війни питання працевлаштування набуло неабиякої актуальності, отож розробники це врахували, зробивши ресурс максимально корисним.

Серед бонусів команда запропонувала тест на визначення сильних сторін кандидата, а також 8 якостей, завдяки яким ви тримаєтесь та наближаєте час до довгоочікуваної перемоги.

Родина «YEP» лише зростає

Це вже свого роду спільнота, яку постійно поповнюють викладачі підприємництва (понад 200 осіб). Щороку проходять програми підвищення кваліфікації та так званого нетворкінгу «UnivEntre».

Ініціатива створює систему молодіжного підприємництва не лише в Україні, але й на території Східної Європи, стимулюючи молодь до персонального та професійного розвитку.

Нові матеріали, креативні ідеї, дослідження проблем та ринку, з яким працюватимуть стартапи — все це лише покращує рівень української освіти та зацікавленість студентів. А завдяки «Підприємницькому університеті» з’являється можливість створити та запустити власний стартап, скажімо, за 3 місяці.  

Comments

.,.,.,.